Grupa III: Motylki

motylki

Witajcie! Jesteśmy grupą starszaków i mamy po 5 i 6 lat. Nasza znajomość trwa już trzy lata i zdążyliśmy się już naprawdę dobrze poznać, polubić i zaprzyjaźnić. W przedszkolu chętnie się bawimy i uczestniczymy w wielu ciekawych zajęciach. W formie zabawy poznajemy cyfry i litery, co rozbudza nasze zainteresowanie nauką. Od tego roku szkolnego wkraczamy w świat literek, wprowadzając elementy czytania sylabami wg metody prof. Jagody Cieszyńskiej.  Współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 13 w Kaliszu, dzięki czemu mamy możliwość uczestniczenia jako goście w prawdziwych lekcjach. Występujemy z okazji „Dnia Babci i Dziadka" w pobliskim Domu Kombatanta. Z radością gościmy w przedszkolu seniorów z tego właśnie domu, oraz naszych najbliższych dziadków i rodziców. Zapraszamy ich na zajęcia otwarte i uroczystości podczas, których występujemy dla nich. Z radością przychodzimy do przedszkola, ponieważ możemy tu śpiewać, tańczyć, bawić się oraz rozwijać swoje umiejętności. Dzięki temu z chęcią uczestniczymy w konkursach i festiwalach, gdzie możemy pokazać swoje zdolności (teatrzyki, konkursy taneczne, konkursy piosenki). Kochamy malować i kolorować, dlatego nasze prace biorą udział w konkursach organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury. Uczestniczymy w  koncertach Filharmonii Kaliskiej oraz spotkaniach w Szkole Muzycznej. Dużo czasu spędzamy w naszym ogrodzie przedszkolnym, organizujemy wycieczki i lekcje  w Nadleśnictwie Winiary i w Gołuchowie o każdej porze roku. Współpracujemy z Centrum Kultury i Sztuki, gdzie uczestniczymy w wielu wydarzeniach kulturalnych. Kochamy pomagać innym dlatego co roku jesienią bierzemy udział w kasztanobraniu organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kaliszu, mającym na celu dokarmianie zwierzyny leśnej. Z przyjemnością uczestniczymy w akcjach sprzątania świata. Braliśmy udział w konkursach Studium Prawa Europejskiego i posiadamy certyfikaty Przedszkola Młodych Patriotów i Przedszkola Talentów. Często odwiedzają nas rozśpiewani koledzy i koleżanki z Technikum Budowy Fortepianów, z którymi zawsze świetnie się bawimy. Poznajemy nasze środowisko lokalne w ramach preorientacji zawodowej – odwiedzamy zakład fryzjerski i krawiecki, bibliotekę miejską, gabinet stomatologiczny, kwiaciarnię, aptekę, okoliczne sklepy itp. Przestrzegamy Kodeksu Wychowawczego Dziecka i Rodzica, za co otrzymujemy wyróżnienia.

Uczestniczymy w wielu ciekawych projektach edukacyjnych. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” towarzyszy nam w rozwijaniu naszego zainteresowania czytelnictwem- nie wyobrażamy sobie dnia bez poznania nowej historii! Nasze zdolności plastyczne wykorzystujemy uczestnicząc w różnych konkursach plastycznych. Inspiracji dostarcza nam „Zabawa ze sztuką”- projekt edukacyjny, w którym uczestniczymy już po raz trzeci. Materiałów do naszych prac poszukujemy często w przedszkolnym ogrodzie lub w czasie spacerów do parku. Dlatego wiemy, że „Z darami natury świat nie jest ponury”. Jako najstarsza grupa wiemy jak ważna jest ochrona środowiska. Dlatego bardzo chętnie co roku realizujemy programy edukacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej „Czyste powietrze wokół nas” oraz „Mamo, tato- co wy na to”. Już kolejny rok uczestniczymy w zabawach z językiem angielskim. Z przyjemnością uczymy się nowych piosenek i rymowanek, które później wykorzystujemy podczas wielu występów a także codziennych czynności. W tym roku uczestniczymy także w Międzynarodowym Programie Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci (“Bilingual Future)”, w którym w kreatywny sposób uczymy się języka. Każdy z nas również wie, że „Z kulturą mi do twarzy”, dlatego w ramach tego projektu będziemy budować swoją wrażliwość w odniesieniu do wszystkich sfer aktywności każdego człowieka- i tego małego i tego trochę większego. W tym roku szkolnym naszym zabawom towarzyszyć będzie Zippi. Pomoże nam zrozumieć trudny dla nas świat emocji i wspomoże rozwijanie naszych umiejętności komunikacyjnych i społecznych ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie.

mgr Roksana Tokarek

mgr Karina Dusza